Asezamantul Social

ARHIEPISCOPIA BUCURESTILOR
SECTORUL SOCIAL-FILANTROPIC

Nr. 1621 din 27.02.2004

In ultimii ani, angajamentul preotilor ortodocsi romani in activitati social- caritative s-a diversificat. Astfel, printre preotii care s-au implicat in activitati speciale de binefacere se numara si P.C. Preot paroh Tudor Gheorghe de la biserica "Precupetii Vechi" din Arhiepiscopia Bucurestilor.

P.C. Preot Tudor Gheorghe este un slujitor cu o foarte bogata activitate pastorala si sociala in cadrul Bisericii si societatii romanesti. In primavara anului 2000, P.C. Preot Tudor Gheorghe a inceput constructia, in incinta bisericii, a unui adapost pentru batrani. Prin eforturi foarte mari, parohul a reusit sa ridice o cladire cu doua etaje si un paraclis. Cladirea dispune de toate incaperile necesare utilitatilor unui asezamant de batrani: dormitoare, cabinet medical, bucatarie. biblioteca, bai s.a. Insa, din lipsa de fonduri, lucrarile de finisare, amenajare si dotare au incetat. Astfel stand lucrurile, ne indreptam catre d-voastra speranta de a fi impreuna lucratori in gradina Domnului si de a alina suferintele celor in nevoi, rugandu-va ca, in limita posibilitatilor, sa ne oferiti un ajutor financiar sau concret, cu utilitatile care sunt necesare dotarii asezamantului.

Va multumim si va impartasim arhieresti binecuvantari.

EPISCOP VICAR

VARSANUFIE PRAHOVEANUL

inapoi la inceputul paginii

inapoi la prima pagina a Asezamantului