PROIECT "TOIAGUL INFRUNZIT"

3. Bugetul proiectului

Bugetul se va elabora detaliat, structurat pe capitole si subcapitole de cheltuieli pentru intreaga durata a proiectului. In cadrul fiecarui capitol/subcapitol se vor inscrie:
(a) cheltuielile aferente constructiei de imobile;
(b) cheltuieli aferente reabilitarii, renovarii si modernizarii cladirilor;
(c) cheltuieli pentru extinderea cladirilor;
(d) cheltuieli pentru dotarea cu bunuri care, conform legii, intra in categoria mijloacelor fixe sau a obiectelor de inventar specifice activitatilor proiectate.
(e) cheltuieli periodice de intretinere si salarii

NOTA: Bugetul este prezentat in Anexa 1.

4. Surse de finantare preconizate

Numele persoanei cu drept de semnatura: Tudor Gheorghe
Functia persoanei cu drept de semnatura: Preot Paroh

3. Descrierea solicitantului
"In ultimii ani, angajamentul preotilor ortodocsi romani in activitati social-caritative s-a diversificat. Astfel, printre preotii care s-au implicat in activitati speciale de binefacere se numara si P.C. Preot paroh Tudor Gheorghe de la biserica "Precupetii Vechi" din Arhiepiscopia Bucurestilor.
P.C. Preot Tudor Gheorghe este un slujitor cu o foarte bogata activitate pastorala si sociala in cadrul Bisericii si societatii romanesti. In primavara anului 2000, P.C. Preot Tudor Gheorghe a inceput constructia, in incinta bisericii, a unui adapost pentru batrani. Prin eforturi foarte mari, parohul a reusit sa ridice o cladire cu doua etaje si un paraclis. Cladirea dispune de toate incaperile necesare utilitatilor unui asezamant de batrani: dormitoare, cantina, bucatarie, bai s.a. Insa, din lipsa de fonduri, lucrarile de finisare, amenajare si dotare au incetat. Astfel stand lucrurile, ne indreptam catre d-voastra speranta de a fi impreuna lucratori in gradina Domnului si de a alina suferintele celor in nevoi, rugandu-va ca, in limita posibilitatilor, sa ne oferiti un ajutor financiar sau concret, cu utilitatile care sunt necesare dotarii asezamantului.
Va multumim si va impartasim arhieresti binecuvantari."

Citat extras din scrisoarea P.S. Varsanufie Prahoveanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Bucurestilor

4. Capacitatea de management si de implementare a proiectelor

4.1. Experienta in derularea unor proiecte similare

"Acolo unde am fost randuit sa pastoresc - declara Pr. Tudor Gheorghe - cu ajutorul Bunului Dumnezeu si al enoriasilor, am facut lucrari de pictura din nou, restaurare pictura, reparatii la biserica, casa parohiala, am construit un paraclis, clopotnita, capela si un asezamant social pentru batranii nevoiasi.
Astazi Parohia Percupetii Vechi hraneste aproape 50 de persoane cu hrana calda, atat la biserica, precum si la domiciliu."

DECLARATIA SOLICITANTULUI
Declar pe proprie raspundere ca informatia furnizata in acest Proiect si orice alta informatie furnizata ca suport pentru acest Proiect este completa si corecta.
Declar ca ajutorul financiar solicitat, daca va fi acordat, va fi utilizat in mod exclusiv pentru scopurile declarate in acest Proiect.
Inteleg ca neindeplinirea conditiilor de mai sus ori prezentarea eronata sau falsa a acestor informatii va duce in mod automat la respingerea Proiectului sau, ulterior, la returnarea integrala a sumei primite ca ajutor financiar, daca acesta a fost acordat.
Am inteles ca daca prezentul Proiect nu este complet in toate detaliile relevante si sub toate aspectele, atunci el va fi respins.

Semnatura:
Nume: Pr. Paroh Tudor Gheorghe
Functie: Coordonator proiect
Data:

--------------------------------------------------------------------------------

Documente care se anexeaza la Proiect:

1. Prezentare foto a obiectivelor.
2. Dosar de presa.

Multumindu-va pentru interes si incurajare ramanem ai dvs. cu incredere,
Dumnezeu sa ne binecuvanteze
Preot Paroh Tudor Gheorghe